Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Mąż mi nie daje pieniędzy na życie

4 grudnia 2018

Co robić gdy mąż nie daje pieniędzy na życie? Zaspokojenie potrzeb rodziny, czy prawo nakazuje zaspokojenie potrzeb rodziny? Do kogo się zwrócić o pomoc prawną? Nieodpłatna pomoc prawna w sprawach rodzinnych infolinia prawna czynna każdego dnia od 8:00 do 21:00 ✆

 

Obowiązek zaspokojenia potrzeb rodziny porady

 

porady rozwodoweCo zrobić gdy jeden z małżonków nie zaspakaja potrzeb rodziny? Skorzystaj z porad prawnych przez telefon 703 603 009 (jeśli nie możesz się dodzwonić to poproś Twojego operatora o odblokowanie połączeń premium).

 

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w dziale II określa prawa i obowiązki małżonków. W art. 27 kro. wymienia jeden z obowiązków „Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny..”

 

Co zrobić gdy np. mąż nie pozostawia jakichkolwiek środków do życia? W ww. kodeksie czytamy „art. 28. § 1. Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka”.

 

 

darmowa pomoc prawna przez telefonObowiązki małżonkówSąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 grudnia 1987 r., sygn. akt: III CZP 91/86 stwierdził, że „Spełnienia obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny małżonek może dochodzić na drodze procesu cywilnego. Sądy w tych sprawach powinny pouczać o możliwości uzyskania środków na utrzymanie rodziny poprzez żądanie wydania nakazu wypłaty wynagrodzenia lub innych należności do rąk współmałżonka (art. 28 KRO) i sugerować zmianę zgłoszonego pierwotnie żądania”.

 

 

Jak uzyskać zaspokojenie potrzeb rodziny?

 

Należy złożyć w Sądzie powództwo o przyczynianie się do zaspokajanie potrzeb rodziny. Pozew o zaspokajanie potrzeb rodziny – należy wskazać czego domaga, tj. jakie są jego żądania powoda. Należy przytoczyć wszystkie istotne okoliczności, np. że mąż dużo zarabia a do życia nie dokłada się… Bardzo ważne, aby podnoszone w pozwie twierdzenia udowodnić, zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego. Można przedstawić rachunki, zobrazować miesięczne wydatki rodziny, zaświadczenie o osiąganych zarobkach, a także poprosić sąd aby zobowiązał pozwanego do przedłożenia dokumentów potwierdzających jego zarobki.

 

Wzór pozwu o zaspokojenie potrzeb rodziny

 

pozew-o-przyczynianie-sie-do-zaspokajania-potrzeb-rodziny

 

 

Pilnie potrzebna szczegółowa i rzetelna poradę prawna?

 

Infolinia porad prawnych z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego, karnego i administracyjnego:

tel. 703 603 009

 

informacje prawne

 

Nieodpłatne porady prawne http://poradyprawne-infolinia.pl/darmowe-porady/

 

 

Jeśli nie możesz się do nas dodzwonić skontaktuj się z swoim operatorem (np. Orange, T-mobile..) i poproś o odblokowanie połączeń premium.

 

Co więcej prawo telekomunikacyjne się zmieniło i teraz musisz ustalić limit miesięczny połączeń premium.

Jeśli będzie niski to możesz mieć problem z połączeniem lub w trakcie porady połączenie zostanie przerwane przez operatora!

 

Najlepszy sposób na uzyskanie porady prawnej przez telefon bez obaw o wysoki koszt połączenia to zamówienie porady za opłaty mailem kancelaria@prawnik-infolinia.pl. Po dokonaniu wpłaty 49zł my zadzwonimy do Ciebie i udzielimy Ci rzetelną poradę prawną.

 

 

 

Mąż mi nie daje pieniędzy na życie