Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Prawo do spadku § porady w sprawach spadkowych

22 maja 2020

Kto ma prawo do spadku? Prawo do spadku ⇔ problem z podziałem spadku, prawo do zachowku pomoc prawna tel. 703603009

 

§ Prawo do spadku porady

 

problemy spadkowe

Prawo do spadku może wynikać z testamentu lub z ustawy, tzw. dziedziczenie ustawowe. Kwestie spadkowe regulują normy prawne zawarte w kodeksie cywilnym od art. 922. Oczywistym jest, że do spadku zaliczamy majątek, który spadkodawca posiadał ale również jego długi. Dlatego ważne jest aby w terminie wyrazić swoją wolę czy przyjmujemy spadek czy też zrzekamy się spadku. W przypadku „przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza” warto pamiętać o złożeniu oświadczenia o wartości inwentarza aby nie odpowiadać za długi w wyższej kwocie.

 

 

Prawo spadkowe – Art. 999 w § 2. określa, iż „nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami”. Natomiast § 3 dodaje, że „do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spad­kodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspoko­jenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej”.

 

Warto też pamiętać o prawie bankowym, które umożliwia jeszcze przed dokonaniem poświadczenia dziedziczenia wypłatę środków pieniężnych z rachunku osoby zmarłej na potrzeb pokrycia kosztów pogrzebu.

 

 

Kiedy wygasa pełnomocnictwo udzielone przez osobę zmarłą?

 

darmowa pomoc prawna przez telefonBardzo częstym błędem jest korzystanie z środków pieniężnych (np. wypłata kartą bankową) osoby bliskiej po jej śmierci. Nieświadomie możesz odpowiadać za popełnienie przestępstwa, dlaczego? Zgodnie z art.101 § 2 kodeksu cywilnego „Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy..”. Potwierdza to też Sąd Najwyższy w m.in.postanowieniu z 21 stycznia 2015 r. IV CSK 252/14pełnomocnik nie może działać w imieniu mocodawcy, tak jakby pozostawał on nadal przy życiu, albowiem zdolność prawna osoby fizycznej wygasa z chwilą jej śmierci, zaś prawa i obowiązki majątkowe zmarłego z chwilą jego śmierci przechodzą na spadkobierców”.

 

 

Prawo spadkowe to „temat rzeka” ‡

 

Dziedziczenie ustawowe, dziedziczenie testamentowe, podważenie testamentu, wydziedziczenie… można wymieniać wiele instytucji prawnych, a do tego zachowek.

 

Czym jest zachowek? Zachowek to roszczenie prawa spadkowego, mająca na celu ochronę najbliższych osób spadkodawcy przed dowolnym korzystaniem przez niego ze swobody testowania i rozporządzania za życia swoim majątkiem w drodze darowizn. Obowiązek zapłaty zachowku powstaje w chwili śmierci spadkodawcy i należy do długów spadkowych. Prawo do zachowku jest uregulowane przede wszystkim w art. 991 kodeksu cywilnego..

 

 

Kto nie ma prawa do zachowku? Jak napisać pozew o zachowek? Co zrobić by uniknąć pozwu o zachowek?

 

 

Kancelaria Prawna 24 to kancelaria prawnicza skupiająca najlepszych prawników z całej Polski i która dobiera odpowiedniego Adwokata bądź Radcy Prawnego do danej sprawy.

 

Lekarz okulista nie może zajmować się tym co kardiolog, a chirurg tym co onkolog.

To samo dotyczy prawa, prawnik na co dzień zajmujący się postępowaniem karnym nie będzie miał doświadczenia procesowego w postępowaniu z zakresu prawa spadku lub rozwodów.

 

Nasza Kancelaria Prawna skupia ponad 20 doświadczonych i zawodowych prawników (w tym dr prawa) m.in. z zakresu praw dziedziczeni i gwarantujemy dobór specjalisty.

Jeśli chcesz uzyskać jedynie porady prawnej to zadzwoń w godz. 8:00 – 21:00 na naszą infolinię porad prawnych:

703 603 009 (płacisz tylko za połączenie).

 

Infolinia jest czynna a jeśli nie możesz się dodzwonić to skontaktuj się z swoim operatorem w celu odblokowania połączeń premium.

 

 

Jeśli chcesz aby najlepsi prawnicy kompleksowo zajęli się Twoją sprawą (od A do Z) to umów się na spotkanie:

tel. 728 838 858 (bez podwyższonego kosztu za połączenie, jednak przez telefon nie udzielamy porad prawnych).

 

 

Bezpłatna pomoc prawna przez telefon http://poradyprawne-infolinia.pl/darmowe-porady/

 

 

informacje prawne

 

Specjaliści od porad w sprawach dziedziczenia http://www.poradyprawne-infolinia.pl

 

 

 

 

 

Prawo do spadku § porady w sprawach spadkowych