Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Jak ustalić swoje długi

27 marca 2018

Czy jestem wpisany w rejestr dłużników – gdzie uzyskać informacje o swoich długach – czym jest BIK – baza dłużników – pomoc w ustaleniu długów, tel. 703603009

 

czy jestem w BIKCzy jestem wpisany w rejestr dłużników – czym jest rejestr dłużników – w Polsce jest prowadzonych wiele rejestrów dłużników, dzięki którym banki i inne podmioty są wstanie poznać naszą historię zadłużenia. Z rejestrów można dowiedzieć się o naszych zobowiązaniach należycie spłacanych oraz o tych, które są już egzekwowane za pośrednictwem Komornika.

 

Nie wiesz jak ustalić swoje zobowiązania? Zadzwoń do Kancelarii Prawnej a uzyskać informacje w jaki sposób możesz ustalić swoje zadłużenia i wierzycieli oraz co masz zrobić aby zostałeś skreślony z rejestru dłużników – tel. 703603009

 

Podstawa prawna wpisu do rejestru dłużników biura informacji gospodarczych i krajowego rejestru dłużników (baza dłużników) działa przede wszystkim w oparciu o ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymiany danych gospodarczych. Jednak od BIG należy odróżnić bazę KRD (Krajowy Rejestr Dłużników) i BIK. BIK to Biuro Informacji Kredytowej działające w oparciu o przepisy prawne ustawy prawo bankowe.

 

Rejestr BIK – przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, którego zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz pozabankowych firm pożyczkowych. Zadaniem BIK jest gromadzenie i udostępnianie danych o spłaconych i aktualnie spłacanych zobowiązaniach kredytowych, przez które należy rozumieć kredyty, pożyczki, karty kredytowe, limity, poręczenia kredytów. W rejestrze BIK są informacje związane z naszym zadłużeniem w instytucjach finansowych, a długi z mandatów lub niezapłaconego telefonu mogą być wpisane do rejestru KRD lub BIG.

 

Rejestry dłużników są zobowiązane do przestrzegania norm prawnych określonych w ustawy prawo o ochronie danych osobowych. Zdarza się jednak, że w bazie dłużników jest osoba lub podmiot, który został tam wpisany omyłkowo lub nie powinien się znajdować w rejestrze dłużników, bo dawno spłacił swoje długi. Usunięcie historii kredytowej z BIK jest możliwe tylko w przypadku zobowiązań spłaconych i zamkniętych, w których nie nastąpiło opóźnienie w spłacie powyżej 60 dni, tzn. danych pozytywnych. Zachowane dane pozytywne są potwierdzeniem wiarygodności i rzetelności kredytowej i ułatwiają uzyskanie kolejnego kredytu na lepszych warunkach.

 

Aby wierzyciel mógł ujawnić dane dłużnika, który jest konsumentem, kwota jego długu musi wynosić co najmniej 200 zł i być wymagalna od minimum 60 dni. W przypadku firm (przedsiębiorców) kwota minimalnych łącznych zobowiązań wynosi 500 zł. Negatywny wpis w rejestrze BIK w praktyce oznacza brak zdolności kredytowej.

 

Jak uzyskać swoje długi i wierzycieli? Każdy ma prawo złożyć wniosek do odpowiedniego rejestru aby uzyskać raport na swój temat. Jednak nie zawsze nasz dług z niezapłaconej faktury musi widnieć w rejestrze dłużników. O ile w Biurze Informacji Kredytowej muszą być wpisane pożyczki (również te spłacane w terminie), to nie ma obowiązku aby wierzyciel ujawniał zadłużenie czynszowe w rejestrze KRD bądź BIG. Dlatego jeżeli potrzebują Państwo pełnych informacji o swoich długach i ich wierzycieli to czasami trzeba złożyć zapytanie do Sądu Rejonowego w miejscu zamieszkania i E-sądu czy w określonym czasie toczyły się postępowania, w których byliście pozwanym.

 

Każdy kto myśli o złożeniu wniosku o upadłość konsumencką powinien najpierw ustalić swoje długi i ich wierzycieli (aby wniosek był rzetelny i nie został oddalony). Niestety w trudnych chwilach nie przyjmujemy korespondencji od wierzycieli, sądów lub komorników, a to doprowadza do sytuacji, w której nawet nie wiemy komu oraz ile jesteśmy dłużni.

 

 

Jeżeli chcesz uzyskać dokładnych informacji lub niezwłocznego sprawdzenia w rejestrze KRD zadzwoń do nas – Kancelaria Prawna tel. 703603009 – infolinia czynna od 7:00 do 21:00 – bezpłatna pomoc i doradztwo prawne online!

 

 

ustalenie długów

 

Sąd Rejonowy, Sąd okręgowy, Komornik Sądowy, baza dłużników, rejestr zadłużenia

 

 

Jak ustalić swoje długi