Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Jak odstąpić od umowy zawartej na pokazie

1 grudnia 2021

Jak odstąpić od umowy zawartej na pokazie? Oszukano mnie na pokazie materaców! Miał być prezent a teraz mam płacić prawie 10 000zł, czy można odstąpić od umowy? Prezentacja garnków, zakup drogiego materaca i inne „pseudo” okazje. Czy można odstąpić od umowy zakupu na raty?

 

 

Zwrot towarów kupionych na pokazie §

 

Coraz więcej osób, najczęściej starszych, boryka się z problemem wysokich rat za produkty, które nabyli podczas prezentacji. Zazwyczaj są przekonywani, że mają szczęście i wygrywają prezenty o wartości kilku tysięcy. Po prezentacji przychodzi „otrzeźwienie”, ale „miła pani przez telefon” informuje, że nie można odstąpić od zakupu np. materaca leczniczego. Czy to jest zgodne z prawem? Można zapoznać się z wieloma obowiązującymi normami prawnymi lub z orzecznictwem sądowym (orzeczenia Sądu Najwyższego), albo zadzwonić po darmową poradę prawną Kancelarii Prawnej, tel. 703603009 (lub zamów poradę – szczegóły w dolnej części).

 

 

Zgodnie z art. 27 ustawy o prawach konsumenta, konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, ma prawo od niej odstąpić w terminie 14 dni. Nie musi przy tym podawać przyczyny odstąpienia – jest to tzw. prawo do namysłu. Jak możemy przeczytać na stronie UOKiK, umową na odległość jest umowa zawarta za pomocą co najmniej jednego środka porozumiewania się na odległość, bez jednoczesnej obecności obu stron. Czym innym natomiast jest umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa i to właśnie z taką umową mamy zazwyczaj do czynienia w przypadku pokazów garnków, materacy itp.

 

Jak odstąpić od umowy zawartej na pokazieumowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa, to umowa zawarta:

 

  • przy jednoczesnej obecności stron w miejscu niebędącym lokalem przedsiębiorstwa np. w wynajętej na pokaz salce, w hotelu;
  • w wyniku przyjęcia przez przedsiębiorcę oferty złożonej przez konsumenta w opisanych powyżej okolicznościach;
  • podczas wycieczki organizowanej przez przedsiębiorcę w celu promocji i zawierania umów z konsumentami.

 

 

Co ważne, umową zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa jest również umowa zawarta w lokalu danego przedsiębiorcy lub umowa zawarta za pomocą środków porozumiewania się na odległość, po tym, jak nawiązano indywidualny i osobisty kontakt z konsumentem poza lokalem. Oznacza to, że zaproszenie na pokaz przez osoby stojące na ulicy i zachęcające do wzięcia udziału w prezentacji również zalicza się do zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorcy.

 

Prawo do zwrot towaru z pokazu!

 

spadki porady w domuJak odstąpić od umowy zawartej na pokazie – sposobem na pozbycie się niechcianych produktów i odzyskanie pieniędzy jest skorzystanie z prawa do odstąpienia od umowy. Każdy konsument może odstąpić od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w terminie 14 dni. Przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta o możliwości odstąpienia od umowy. Jeżeli tego nie zrobi, to termin wydłuża się do 12 miesięcy, chyba że przedsiębiorca przypomni sobie o swoim obowiązku. Wówczas czternastodniowy termin liczy się od dnia, w którym przedsiębiorca poinformował nas o możliwości odstąpienia.

 

 

Złożenie oświadczenia o odstąpieniu musi nastąpić w ciągu 14 dni, a towar należy odesłać w terminie 14 dni od złożenia oświadczenia. Przedsiębiorca powinien niezwłocznie (najpóźniej w ciągu 14 dni) zwrócić wszelkie dokonane przez konsumenta płatności, łącznie z kosztami przesyłki. Ewentualne wstrzymanie się ze zwrotem pieniędzy jest możliwe tylko do czasu otrzymania odesłanej rzeczy (lub otrzymania potwierdzenia odesłania).

 

 

Oczywiście są pewne sytuacje, w których prawo do odstąpienia od umowy jest ograniczone lub wyłączone, jednak dotyczy to szczególnych sytuacji i towarów (a nóż czy garnek zakupiony na pokazie takim towarem nie będzie).

 

 

Jak odstąpić od umowy zawartej na pokazie – bardzo ważne, aby nie dać się wprowadzić w błąd, tzn. aby wysłać odstąpienie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, na adres wskazany z umową, a nie poprzestać na jednym telefonie. Nie każdy sprzedawca jest uczciwy i nie maja Państwo pewności, czy obiecany kurier przyjedzie po towar z odstąpienia od umowy!

 

infolinia porad konsumenckich

 

Porady prawne przez telefon nie tylko w sprawach konsumenckich, ale również z innych dziedzin prawa, w tym porady prawa karnego, porady prawne prawa cywilnego, porady prawne prawa spadkowego.

Porady prawne prawa rodzinnego, porady prawne z zakresu egzekucji

tel. 703-603-009

 

Jeżeli nie możesz się do nas dodzwonić skontaktuj się z Twoim operatorem i odblokuj połączenia na nr premium. Niestety połączenie musi być płatne, gdyż w przeciwnym razie wiele osób dzwoni tylko po to, aby sobie pogadać, tym samym blokując naszą infolinię innym potrzebującym rzeczywistej pomocy prawnej.

 

Możesz też wybrać poradę przez telefon wpłacając 99zł na nasze konto (lub szybki przelew BLIK na nr telefonu 728 838 858) w tytule wpłaty wpisując nr telefonu na który my mamy oddzwonić a uzyskasz poradę bez opłat za połączenie – to my zadzwonimy do Ciebie w ciągu 24h od zaksięgowania wpłaty.

 

 

 

Bezpłatne porady prawne http://poradyprawne-infolinia.pl/darmowe-porady/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak odstąpić od umowy zawartej na pokazie
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,