Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Mandat i egzekucja

27 października 2018

Porady jak uniknąć zabrania prawa jazdy za punkty karne i co zrobić w przypadku egzekucji komorniczej wszelkiego rodzaju mandatów (również za brak biletu).

 

Porady prawne na temat mandatów http://www.poradyprawne-infolinia.pl tel. 703603009

 

Pytania do naszych doświadczonych prawników są różne. Czasami dotyczą spraw związanych z egzekucją z mandatu (np. mandat za jazdę bez biletu 99zł po latach wraz z kosztami sądowymi i komornikiem to koszt około 1000zł – można tego uniknąć), ale częściej Państwa problemem jest jak nie stracić prawa jazdy z powodu przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym lub z powodu przekroczenia dopuszczalnej ilości pkt karnych.

 

Jeśli właśnie zatrzymała Cię Policja i możesz stracić uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych to dobrze abyś znał nr telefonu do prawnika Kancelarii Prawnej 703-603-009 bo pierwsze czynności jaką wpływ na dalsze postępowanie w sprawie!

 

porady na mandaty

 

Jak nie stracić prawa jazdy? Jedni radzą „najlepiej przestrzegać przepisów ustawy” (Ustawa prawo o ruchu drogowym), a inni że sposobem aby Policja nie zabrała prawa jazdy jest brak posiadania prawa jazdy. Czy w praktyce to mas sens? A może są inne sposoby, tzw. kruczki prawne?

 

 

Sytuacji, w której możesz mieć problemy prawne oraz zagrożenie utraty prawa jazdy jest wiele, a najczęściej wymienia się:

 

 • policja infoliniaprzekroczenie prędkości
 • przekroczenie ilości punktów karnych
 • jazda pod wpływem alkoholu
 • zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego
 • stworzenie zagrożenia
 • parkowanie w miejscu niedozwolonym
 • niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego
 • brak uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii
 • nie zatrzymanie się do kontroli drogowej
 • nie udzielenie pomocy
 • zbieg z miejsca zdarzenia wypadku lub kolizji
 • podejrzenie spowodowania kolizji bądź wypadku
 • inne zagrożenie określone w prawie drogowym (np. pieszy pod wpływem środków odurzających posiadający prawo jazdy)

 

Czasami nam się wydaje, że to inny zachował się nieodpowiednio a Policja, Prokurator bądź Sąd dokonuje subsumcji (wyjaśnienie pojęcia subsumcji) na podstawie której podmiot, który zachował się nieprawidłowo popełnił jedynie wykroczenie a Ty zostajesz obarczony przestępstwem i zobowiązany do naprawienia szkody! Dlaczego? Może dlatego, że nie znałeś prawa, procedury prawa, a Policja (co często się zdarza) nie zabezpieczyła należycie dowodów (środków dowodowych).

 

Proszę pamiętać, że Sąd orzekający nie jest jasnowidzem i swoje orzeczenia opiera na dostarczonych dowodach (głównie przez często nieudolne organy ścigania), a co gorsza ma przekonanie, że Funkcjonariusz publiczny jest osobą bezstronną, która nie ma powodów „aby kłamać” (jakby zapominając o rzeczywistości przepracowania i nawału obowiązków oraz braku doświadczenia i kompetencji).

 

Co zrobicie i jakie będą konsekwencje zależy tylko od Was. My nie jesteśmy wstanie prowadzić każdej sprawy, zwłaszcza w odległych miastach. Jednak z doświadczenia wiemy, że trudno skontaktować się w chwili stresu lub szoku z prawnikiem (zwłaszcza o godz. 20:00 w sobotę), a brak odpowiedniego zachowania się w początkowej fazie procedury skutkuje na cały proces postępowania.

 

Podobne problemy mają osoby, które nie przyjmują korespondencji związanej z mandatem np. za jadę bez biletu w komunikacji miejskiej, nie odbierają korespondencji sądowej, a po latach okazuje się, że Komornik chce egzekwować dług zamiast 90zł to 900zł!

 

Nasza porada prawna przez telefon kosztuje od 4,26zł i zazwyczaj wystarczy 39zł. Dzięki tej natychmiastowej konsultacji prawnej możesz zaoszczędzić sobie wiele problemów i przede wszystkim zmarnowanego czasu.

 

Oczywiście jesteśmy przeciw nadużywania prawa, ale przeciw nadużywania prawa zarówno po stronie podejrzanych, a tym bardziej organów państwa powołanych do przestrzegania prawa! Dlatego jeśli masz problem prawny nawet w niedzielę o godz. 20:15 to skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników:

 

tel. 703-603-009

 

 

Czy warto przyjąć mandat, który oznacza przyznanie się do winy? Czym jest wina i czy na pewno w chwili stresu drogowego jesteś wstanie racjonalnie ocenić sytuację oraz okoliczności wpływające na podjętą decyzję? Kiedy i jak oraz kto może sprawdzić, czy jesteś pod wpływem substancji niedozwolonych? Ilu z Was ma świadomość, że instrukcja tzw. alkomatu policyjnego wskazuje, iż przed badaniem należy umożliwić osobie poddanej badanie opłukanie jamy ustnej wodą (dlaczego!)?

 

Poza poradą służymy kompleksową obroną w postępowaniach karnych i wykroczeń. Konstytucja RP, Ustawy (prawo drogowe, karne, wykroczeń, postępowania karnego, postępowania w sprawach wykroczeń, o wychowaniu w trzeźwości) to tylko część prawa, które może mieć zastosowanie, bo są jeszcze rozporządzenia i przepisy wykonawcze (np. co ma zrobić funkcjonariusz Policji gdy kierowca odmawia poddaniu się nieuzasadnionej kontroli). Do tego dochodzi stale zmieniająca się linia orzecznictwa sądowego i często wzajemnie wykluczające się poglądy doktryny, które Sądy cytują w uzasadnieniu orzeczenia.

 

Prawo należy przestrzegać, ale przede wszystkim trzeba mieć zaufanie do prawa i tym bardziej osoby egzekucyjne muszą stosować się do prawa. Nasze doświadczenie wskazuje, że to właśnie Ci którzy mają stać na straży prawa popełniają wiele naruszeń, które są niezgodne z procedurą, a co za tym idzie wskazując ów uchybienia dokonuje się procedury zgodnie z starą łacińską zasadą „in dubio pro reo” co ma odzwierciedlenie w art. 5 § 2 kodeksu postępowania karnego „Nie dające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego”. Czasami funkcjonariusze publiczni dążą do szybkiego rozwiązania sprawy, nie bacząc na fakty, np. zasłonięcie znaku drogowego lub absurdu w oznakowaniu, a obwiniony w szoku jest wstanie przyznać się do winy tylko po to aby dostać mandat i mieć spokój. Po czasie okazuje się, że jeden z poszkodowanych uznał, iż może uzyskać odszkodowanie jeśli będzie na zwolnieni lekarskim powyżej 7 dni i zamiast wykroczenia mamy proces karny, w tym proces o odszkodowanie, którego w całości OC nie pokryje. I co dalej?

 

Całodobowa pomoc prawna dla oskarżonych i obwinionych bądź podejrzanych

tel. 703-603-009

 

 

prawnik w domu

 

 

Kancelaria Prawna – obsługa kompleksowa: Katowice, Gliwice, Warszawa i okolice – pomoc prawna online cała Polska – informacja prawna czynna od 7:00 do 21:00 każdego dnia, tel. 703603009

 

Bezpłatne porady prawne https://prawnik-infolinia.pl/bezplatne-porady/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mandat i egzekucja