Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Przyjęcie spadku długi spadkowe podział spadku zachowek

1 lutego 2022

Sprawy spadkowe porady prawne – Spadek – podział spadku – konsekwencje przyjęcia spadku bądź odrzucenia spadku – podział spadku. Co z prawem do zachowku?

 

Sprawy spadkowe porady prawne

 

spadki porady w domu

 

Mało osób jest świadomych, że w przypadku zgonu osoby, której odprawiamy pogrzeb i która miała środki na rachunku bankowym mamy prawo domagać się od banku wypłacenia pieniędzy niezbędnych (i określonych ustawowo – m.in. prawo bankowe) do zapłaty za pogrzeb, niezależnie od świadczeń ZUS (bez konsekwencji odpowiedzialności za długi spadkowe).

 

Wiele osób nie wie czy przyjąć spadek czy odrzucić. Kto jest powołany do spadku? Kiedy można odrzucić spadek? Kancelaria prawna udziela telefoniczne porady w sprawach spadkowych tel. 720 603 009 (należy mieć odblokowane połączenia premium. Na terenie woj. Śląskie i Mazowieckie dysponujemy wybitnymi zawodowymi prawnikami, którzy mogą Wam kompleksowo pomóc w sprawach z zakresu prawa spadkowego.

 

 

bezpłatne porady prawne

Porady prawne przez telefon 703603009

 

Porady prawne w sprawach spadkowych – cześć odpowiedzi na pytania o spadek znajdziemy w art. 991. § 1. kc. „Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). § 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”. Tak więc § 2 daje podstawę do domagania się zachowku również od spadkobiercy ustawowego w sytuacji gdy np. otrzymał on darowizny przez co inny spadkobiercy ustawowi są pokrzywdzeni. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego „jeżeli uprawniony do zachowku, dziedziczący z ustawy wespół z innymi osobami, nie otrzymał należnego mu zachowku, ma przeciwko współspadkobiercom roszczenia o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

Jeśli chodzi o rzeczenie się spadku, a następnie rzeczenie się w imieniu małoletnich to wskazówek udzieli nam sam Sąd: infolinia pouczeń o spadkach

 

 

 

 

 

Jednak prawo spadkowe to bardzo obszerne regulacje prawne, a w praktyce bardzo trudno się porozumieć do wspólnego majątku spadkowego. Jeszcze trudniej, gdy jeden z spadkobierców jest nieuchwytny i Sąd chce wyznaczyć kuratora.

 

Jeśli chcą Państwo rzetelnych informacji prawnych na temat prawidłowego napisania testamentu, prawnych konsekwencji przyjęcia lub zrzeczenia się spadku, procedury działu spadku lub jak domagać się zachowku bądź odpowiedzialności uprawnionego do zachowku to warto skorzystać z doświadczenia prawnika Kancelarii Prawnej i zadzwonić na infolinię, tel. 703603009

 

Praktyczne problemy prawa spadkowego:

Prawo spadkowe ustanawia reguły związane z rozporządzaniem majątkiem na wypadek śmierci i jeżeli majątek spadkowy jest znaczny, a relacje pomiędzy spadkobiercami są trudne, to bardzo często pojawia się spór, który znajduje swój finał na sprawie sądowej. Pomoc dobrego prawnika jest szczególnie wymagana przy skomplikowanych stanach faktycznych (w tym: związanych z podważaniem skuteczności i obaleniem testamentu, zachowkiem, niegodnością dziedziczenia), w przypadkach, w których przepisy nakładają określone terminy na podjęcie akcji procesowej lub wyłączają możliwość jej podjęcia na określonym etapie sprawy.

 

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytania, min. z zakresu:

 

  • przygotowanie testamentu i jego elementy
  • przyjęcie świadczeń ZUS na realizację pogrzebu a odpowiedzialność spadkowa
  • co z środkami pieniężnymi zmarłego pozostawionymi na rachunku bankowym
  • dowodzenie nieważności lub bezskuteczności testamentów
  • ustalenie kręgu spadkobierców ustawowych, zwłaszcza osób nieznanych z miejsca zamieszkania
  • postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku lub przyjęcie i odrzucenie spadku
  • sprawa sądowa o zachowek, wydziedziczenie, niegodność dziedziczenia
  • zarząd spadkiem oraz umowy dotyczące spadku
  • odpowiedzialność za długi spadkowe
  • dział spadku – jak podzielić części wspólne przy braku porozumienia spadkobierców
  • ochrona praw spadkobierców i innych osób uprawnionych do spadku, a koszty działu spadku

 

zadzwoń na infolinie pomocy pranej 703-603-009

 

Czym jest „Zachowek”? Często spadkodawca chce, żeby jego majątek przypadł tylko niektórym spośród spadkobierców ustawowych lub nawet komuś, kto ustawowo by po nim nie dziedziczył. Osiągnięcie takiego celu jest bardzo proste, bo wystarczy, że spadkodawca sporządzi odpowiedni testament. Nawet już za życia można przekazać komuś w darowiźnie wszystkie wartościowe przedmioty wchodzące w skład majątku. Właśnie w takich sytuacji mają zastosowanie przepisy o zachowku.

 

Proszę pamiętać, że potocznie mówi się, iż jeśli przyjmiesz spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza to niczym nie ryzykujesz, gdyż odpowiadasz za długi spadkowe tylko co do wysokości otrzymanego spadku. Niestety w rzeczywistości zapłacisz za wyliczenie inwentarza i za proces sądowy, a że na końcu okaże się, ze wartość spadku jest mniejsza niż długi to nie znaczy,. że za samo postępowanie nie zapłacisz! Twoje są dary spadkowe, tzn. to co czasami trudno sprzedać oraz i koszta postępowania, w tym wyliczenia spadku!

 

Jeśli chcesz rzetelnej porady prawnej 7 dni w tygodniu dzwoniąc do Kancelarii Prawnej na nr tel. 703-603-009

W celu skorzystać z porady prawnej przez telefon możesz zadzwonić na płatny nr 703 603 009 lub dokonać wpłaty 99zł a my bez dodatkowych kosztów oddzwonimy do Ciebie w celu udzielenia rzetelnej i wyczerpującej porady prawnej.

Są dwa sposoby opłacenia porady prawnej – tradycyjny przelew na poniższe konto bankowe lub szybszy, szybki przelew BLIK na nr telefonu 728 838 858 (wystarczy wpłacić 99zł a w tytule wpłaty wpisać nr telefonu na który mamy oddzwonić).

Staramy się oddzwonić najszybciej jak będzie to możliwe, jednak gwarantujemy połączenie w terminie 24h od zaksięgowania wpłaty – mailem można podać temat porady lub sugerowane godziny w których mamy zadzwonić, jednak nie jest to wymagane. Jeśli zadzwonimy w chwili, w której nie będą mogli Państwo rozmawiać to umówimy się na inną godzinę dogodną dla Was i naszych prawników.

Pomagamy również przy pisaniu pism procesowych, wezwań czy odpowiedzi na pozew, a nawet możecie wynająć adwokata bądź radcy prawnego do kompleksowej obsługi prawnej Waszej sprawy.

Kancelaria Prawna Katowice Korfantego 51 tytułem porada prawna dla… nr konta w banku ING 04 1050 1243 1000 0090 6154 0358

Jeśli zależy Ci na czasie prześlij potwierdzenie wpłaty na adres e-mail kancelaria@prawnik-infolinia.pl.

Staramy się niezwłocznie zadzwonić na podany w wpłacie nr telefonu w celu udzielenia porad bez dodatkowych kosztów.

Jeśli potrzebujesz pilnie porady prawnej przez telefon możesz zapłacić „przelew na telefon BLIK”

  1. logujesz się na swoim koncie bankowym (najlepiej aplikacja);
  2. wybierasz w zakładce przelewy „Przelew na telefon BLIK”;
  3. wpisujesz nr telefonu 728838858 oraz dane odbiorcy Kancelaria Prawna 24h Katowice Korfantego 51 – ważne aby w tytule przelewu wpisać „porada dla…” (swoje imię i nazwisko oraz nr telefonu na który mam oddzwonić z poradą” – kwota porady to 99zł;
  4. przelew praktycznie od razu jest widoczny na naszym koncie i oddzwaniamy z poradą prawną.

Informacja prawna – z porad można skorzystać każdego dnia (nawet w niedziele i święta) w godz. 8:00 – 21:00

 

 

prawnik w domu

 

 

Prawo spadkowe porady prawne http://www.poradyprawne-infolinia.pl

 

Przyjęcie spadku długi spadkowe podział spadku zachowek

 

 

 

Przyjęcie spadku długi spadkowe podział spadku zachowek