Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Ubezwłasnowolnienie pomoc tel. 702603009

27 lipca 2018

W jakich przypadkach możemy mówić o ubezwłasnowolnieniu i jak przeprowadzić ubezwłasnowolnienie?

 

Ubezwłasnowolnienie pomoc http://www.poradyprawne-infolinia.pl – postępowanie dotyczące spraw o ubezwłasnowolnienie uregulowane jest przepisami art. 544-5601. Ponieważ Sąd orzekając o ubezwłasnowolnieniu, dokonuje bardzo daleko idącej ingerencji w prawa i swobodę danej osoby, to niniejsze postępowanie cechuje się znacznymi różnicami i zaostrzonym rygoryzmem wobec innych postępowań nieprocesowych.

 

Jak przeprowadzić ubezwłasnowolnienie – ograniczenie praw – może być częściowym lub całkowitym pozbawieniem osoby fizycznej zdolności do czynności prawnych. Instytucję ubezwłasnowolnienia szczegółowo opisuje Ustawa kodeks cywilny.

 

Art. 14 kc określa co się dzieje w przypadku braku zdolności prawnej „§ 1. Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna”. A kto ma ograniczoną zdolność prawną – odpowiedzi udziela art. 15 kc: „Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo”.

 

Kto może zgłosić wniosek o ubezwłasnowolnienie? Czy ubezwłasnowolnienie rozwiąże nasze problemy, np. gdy jeden z małżonków przez chorobę alkoholową roztrwania nasz majątek (bądź zadłuża nas) lub ojciec z uwagi na wiek podejmuje nieracjonalne decyzje?

 

Na te oraz na inne pytania uzyskają Państwo odpowiedź dzwoniąc do naszego prawnika tel. 703603009

 

Do naszej Kancelarii Prawnej zgłaszają się osoby z prośbą o pomoc w sytuacji, w której bliska nam osoba uległa wypadkowi i jest w stanie, w którym nie może samodzielnie podejmować decyzji (odbierać korespondencji, składać sprzeciwów do nakazu zapłaty, lub wykonać istotnych czynności życia codziennego). Często też o pomoc proszą zatroskane matki, które widzą że ich dorosłe dziecko wypadło w nałóg i coraz bardziej się stacza. Czasami problem dotyczy ludzi starszych, którzy z uwagi na wiek stają się nieporadni i ulegają innym, którzy wykorzystują sytuację.

 

Z pewnością jednym ze sposobów aby pomóc naszym bliskim jest częściowe lub całkowite ubezwłasnowolnienie.

 

Czy procedura związana z ubezwłasnowolnieniem jest trudna i żmudna? Gdzie należy złożyć wniosek oraz jak go prawidłowo wypełnić? Ubezwłasnowolnienie następuje orzeczeniem sądu i co dalej?

 

Korzystając z pomocy naszych doświadczonych prawników uzyskasz nie tylko szczegółowe informacje czy w danej sprawie niezbędne jest ubezwłasnowolnienie (możliwe, że inne rozwiązanie będzie skuteczniejsze) ale też porady jak przeprowadzić procedurę związaną z ubezwłasnowolnieniem i niezbędne wnioski wraz z wskazaniem jak je wypełnić i gdzie złożyć. Zachowanie odpowiedniej procedury ma znaczenie, gdyż już z wnioskiem należy zgłosić np. wyznaczenie tymczasowego kuratora.

 

Zachęcam do korzystania z infolinie prawnej tel. 703603009

 

doradztwo prawne info

 

Bezpłatne porady prawne https://prawnik-infolinia.pl/bezplatne-porady/

 

 

 

 

Ubezwłasnowolnienie pomoc tel. 702603009