Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Zachowek porady prawne

1 października 2021

Kto ma prawo do zachowku? Jak uzyskać zachowek? Jak zabezpieczyć się przez zachowkiem? Kiedy następuje dziedziczenie roszczenia o zachowek? Wszystko na temat zachowku porady prawne

 

Prawo do zachowku porady

 

prawnik infolini o odszkodowaniachNasi prawnicy specjalizują się w w prawie do zachowku i możesz skorzystać z porady lub zlecić nam prowadzenie swojej sprawy o zachowek. Jeśli interesuje Cię sama porada przez telefon to możesz skorzystać z infolinii 703 603 009 (opłata za połączenie zgodnie z regulaminem) lub dokonać wpłaty na nasze konto 99zł i my zadzwonimy do Ciebie w celu udzielenia kompletnej porady prawnej. W przypadku zainteresowania kompleksowym prowadzeniem sprawy o zachowek możesz umówić się na spotkanie w naszej kancelarii w Gliwicach, Katowicach, Krakowie lub w Warszawie dzwoniąc na nr tel. 728 838 858.

 

Zachowek to w pewnym sensie finansowa rekompensata dla osób pominiętych testamentem lub tych których spadek został pomniejszony (lub w ogóle go nie było) w wyniku wcześniejszych darowizn. Komu przysługuje prawo do zachowku? Określa to kodeks cywilny w art. 991 „§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia„.

 

Jako podstawę do obliczenia zachowku należy przyjąć wskazania z art. 992 k.c. „Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni„. Jednak przy obliczaniu zachowku należy pominąć tzw. drobne darowizny§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
§ 2. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.
§ 3. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.”

 

Komu nie przysługuje zachowek? Prawo do zachowku nie przysługuje osobą, które sądownie zostały uznane za niegodne dziedziczenia; tym którzy odrzucili spadek bądź zrzekli się dziedziczenia; byłemu małżonkowi bądź małżonkowi w separacji; osobom skutecznie wydziedziczonym. Jednak należy pamiętać, że „Zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę„.

 

Przedawnienie zachowku

 

Ogólne zasady co do przedawnień roszczeń cywilnych określone są w kodeksie cywilnych art. 118, który określa co do zasady przedawnienie na lat 6. Jednak przepisy odnoszące się do zachowku są są w tym wypadku przepisami szczególnymi. W myśl art. 1007 k.c. roszczenie o zachowek przedawnia się: „§ 1. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.
§ 2. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub daro­wizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku„.

 

Więcej porad, w tym an temat zachowku, prawa do spadku, działu spadku, odrzucenia spadku, także na temat prawa cywilnego w tym konsultacje prawne w zakresie umów i odpowiedzi na pisma procesowe bądź reklamacyjne uzyskacie dzwoniąc na infolinie kancelarii prawnej 703 603 009 lub po opłaceniu porady w kwocie 99zł an poniższe dane:

 

szybka porada prawna przez telefon – wystarczy dokonać wpłaty 99zł na dane:

 

Kancelaria Prawna tytułem porada prawna dla… nr konta w banku ING 04 1050 1243 1000 0090 6154 0358

Jeśli zależy Ci na czasie prześlij potwierdzenie wpłaty na adres e-mail kancelaria@prawnik-infolinia.pl.

Staramy się niezwłocznie zadzwonić na podany w wpłacie nr telefonu w celu udzielenia porad bez dodatkowych kosztów.

Jeśli potrzebujesz pilnie porady prawnej przez telefon możesz zapłacić „przelew na telefon BLIK”

  1. logujesz się na swoim koncie bankowym (najlepiej aplikacja);
  2. wybierasz w zakładce przelewy „Przelew na telefon BLIK”;
  3. wpisujesz nr telefonu 728838858 oraz dane odbiorcy Kancelaria Prawna 24h Katowice – ważne aby w tytule przelewu wpisać „porada dla…” (swoje imię i nazwisko oraz nr telefonu na który mam oddzwonić z poradą” – kwota porady to 99zł;
  4. przelew praktycznie od razu jest widoczny na naszym koncie i oddzwaniamy z poradą prawną.

 

Informacja prawna – z porad można skorzystać każdego dnia (nawet w niedziele i święta) w godz. 8:00 – 21:00

http://poradyprawne-infolinia.pl/zachowek-porady-prawne/

 

informacje prawne

Porady prawne tel. 703 603 009

 

Jeśli chcesz się umówić na kompleksową pomoc prawną (pełna obsługa prawna) lub poradę w naszej kancelarii w Gliwicach, Katowicach, Krakowie lub w Warszawie zadzwoń an nr tel. 728 838 858 – gwarantujemy najlepszych prawników, w tym dr prawa, adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych oraz rzeczoznawców.

Pomoc prawna https://kancelariaprawna24h.pl/

 

 

Zachowek porady prawne