Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

5 czerwca 2021

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem – jak rozwiązać umowę? Czy trzeba podawać przyczynę złożenia wypowiedzenia? Czy pracodawca musi uzasadnić wypowiedzenie umowy?

 

Porady prawne z zakresu prawa pracy – tel. 703-603-009.

Chcę się zwolnić z pracy, czy muszę składać wypowiedzenie?

 

 

jak rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem poradyRozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, czyli rozwiązanie poprzez złożenie oświadczenia jednej ze stron, z zachowaniem okresu wypowiedzenia, regulują przepisy Kodeksu pracy (art. 32 i n.). Z rozwiązania umowy za wypowiedzeniem może skorzystać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Należy pamiętać, że jest to jednostronne oświadczenie – druga strona nie musi więc wyrażać zgody na jego złożenie.

 

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem dotyczy umów zawartych:

 • na okres próbny;
 • na czas określony;
 • na czas nieokreślony.

 

Okresy wypowiedzenia różnią się w zależności od rodzaju umowy i stażu pracy pracownika. Przy umowie zawartej na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi kolejno:

 • 3 dni przy okresie próbnym do 2 tygodni;
 • 1 tydzień dla okresu próbnego powyżej 2 tygodni;
 • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

 

paragraf

Natomiast wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony lub na czas nieokreślony to:

 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
 • 1 miesiąc, jeżeli był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
 • 3 miesiące, jeżeli był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

 

Wypowiedzenie powinno zostać złożone na piśmie. Pracownik nie ma obowiązku uzasadniania swojej decyzji. Natomiast pracodawca, w przypadku wypowiedzenia umowy pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony, musi wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie.

 

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem – obliczanie terminów

 

Obliczanie terminów może przysporzyć wielu trudności. Na pewno ważna jest data doręczenia wypowiedzenia, jak również zasady obliczania określone w Kodeksie pracy. W przypadku doręczenia wypowiedzenia pocztą, udowodnienie faktu złożenia wypowiedzenia nie jest trudne. Jeżeli wypowiedzenie dostarczamy osobiście, warto postarać się o pisemne potwierdzenie.

 

jak wypowiedzieć umowę o pracę porady prawneOkres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc (albo ich wielokrotność) kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Do tego czasu musi oczywiście upłynąć pełny okres wypowiedzenia. Jeżeli więc złożymy wypowiedzenie np. 16 lipca, to miesięczny okres wypowiedzenia nie skończy się ostatniego dnia lipca, a dopiero 31 sierpnia. W efekcie miesięczny okres wypowiedzenia będzie tak naprawdę trwać 1,5 miesiąca.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy z prawidłowym obliczeniem terminu lub porady prawnej, kiedy i jak najlepiej złożyć wypowiedzenie, to skorzystaj z pomocy prawnej specjalistów.

 

Kancelaria Prawna udziela porad prawnych przez telefon w zakresie prawa pracy w godz. 7:00 do 21:00.

 

Jeśli nie możesz się do nas dodzwonić to poproś swojego operatora o odblokowanie połączeń premium – infolinia jest czynna każdego dnia, nawet w niedziele i święta.


Porady prawne rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

tel. 703603009

W celu skorzystać z porady prawnej przez telefon możesz zadzwonić na płatny nr 703 603 009 lub dokonać wpłaty 99zł a my bez dodatkowych kosztów oddzwonimy do Ciebie w celu udzielenia rzetelnej i wyczerpującej porady prawnej.

Są dwa sposoby opłacenia porady prawnej – tradycyjny przelew na poniższe konto bankowe lub szybszy, szybki przelew BLIK na nr telefonu 728 838 858 (wystarczy wpłacić 99zł a w tytule wpłaty wpisać nr telefonu na który mamy oddzwonić).

Staramy się oddzwonić najszybciej jak będzie to możliwe, jednak gwarantujemy połączenie w terminie 24h od zaksięgowania wpłaty – mailem można podać temat porady lub sugerowane godziny w których mamy zadzwonić, jednak nie jest to wymagane. Jeśli zadzwonimy w chwili, w której nie będą mogli Państwo rozmawiać to umówimy się na inną godzinę dogodną dla Was i naszych prawników.

Pomagamy również przy pisaniu pism procesowych, wezwań czy odpowiedzi na pozew, a nawet możecie wynająć adwokata bądź radcy prawnego do kompleksowej obsługi prawnej Waszej sprawy.

Kancelaria Prawna Katowice Korfantego 51 tytułem porada prawna dla… nr konta w banku ING 04 1050 1243 1000 0090 6154 0358

Jeśli zależy Ci na czasie prześlij potwierdzenie wpłaty na adres e-mail kancelaria@prawnik-infolinia.pl.

Staramy się niezwłocznie zadzwonić na podany w wpłacie nr telefonu w celu udzielenia porad bez dodatkowych kosztów.

Jeśli potrzebujesz pilnie porady prawnej przez telefon możesz zapłacić „przelew na telefon BLIK”

 1. logujesz się na swoim koncie bankowym (najlepiej aplikacja);
 2. wybierasz w zakładce przelewy „Przelew na telefon BLIK”;
 3. wpisujesz nr telefonu 728838858 oraz dane odbiorcy Kancelaria Prawna 24h Katowice Korfantego 51 – ważne aby w tytule przelewu wpisać „porada dla…” (swoje imię i nazwisko oraz nr telefonu na który mam oddzwonić z poradą” – kwota porady to 99zł;
 4. przelew praktycznie od razu jest widoczny na naszym koncie i oddzwaniamy z poradą prawną.

Informacja prawna – z porad można skorzystać każdego dnia (nawet w niedziele i święta) w godz. 8:00 – 21:00

 

 

Prawo pracy porady http://poradyprawne-infolinia.pl/wypowiedzenie-umowy/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,