Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

5 czerwca 2021

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem – jak rozwiązać umowę? Czy trzeba podawać przyczynę złożenia wypowiedzenia? Czy pracodawca musi uzasadnić wypowiedzenie umowy?

 

Porady prawne z zakresu prawa pracy – tel. 703-603-009.

Chcę się zwolnić z pracy, czy muszę składać wypowiedzenie?

 

 

jak rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem poradyRozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, czyli rozwiązanie poprzez złożenie oświadczenia jednej ze stron, z zachowaniem okresu wypowiedzenia, regulują przepisy Kodeksu pracy (art. 32 i n.). Z rozwiązania umowy za wypowiedzeniem może skorzystać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Należy pamiętać, że jest to jednostronne oświadczenie – druga strona nie musi więc wyrażać zgody na jego złożenie.

 

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem dotyczy umów zawartych:

  • na okres próbny;
  • na czas określony;
  • na czas nieokreślony.

 

Okresy wypowiedzenia różnią się w zależności od rodzaju umowy i stażu pracy pracownika. Przy umowie zawartej na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi kolejno:

  • 3 dni przy okresie próbnym do 2 tygodni;
  • 1 tydzień dla okresu próbnego powyżej 2 tygodni;
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

 

paragraf

Natomiast wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony lub na czas nieokreślony to:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

 

Wypowiedzenie powinno zostać złożone na piśmie. Pracownik nie ma obowiązku uzasadniania swojej decyzji. Natomiast pracodawca, w przypadku wypowiedzenia umowy pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony, musi wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie.

 

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem – obliczanie terminów

 

Obliczanie terminów może przysporzyć wielu trudności. Na pewno ważna jest data doręczenia wypowiedzenia, jak również zasady obliczania określone w Kodeksie pracy. W przypadku doręczenia wypowiedzenia pocztą, udowodnienie faktu złożenia wypowiedzenia nie jest trudne. Jeżeli wypowiedzenie dostarczamy osobiście, warto postarać się o pisemne potwierdzenie.

 

jak wypowiedzieć umowę o pracę porady prawneOkres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc (albo ich wielokrotność) kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Do tego czasu musi oczywiście upłynąć pełny okres wypowiedzenia. Jeżeli więc złożymy wypowiedzenie np. 16 lipca, to miesięczny okres wypowiedzenia nie skończy się ostatniego dnia lipca, a dopiero 31 sierpnia. W efekcie miesięczny okres wypowiedzenia będzie tak naprawdę trwać 1,5 miesiąca.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy z prawidłowym obliczeniem terminu lub porady prawnej, kiedy i jak najlepiej złożyć wypowiedzenie, to skorzystaj z pomocy prawnej specjalistów.

 

Kancelaria Prawna udziela porad prawnych przez telefon w zakresie prawa pracy w godz. 7:00 do 21:00.

 

Jeśli nie możesz się do nas dodzwonić to poproś swojego operatora o odblokowanie połączeń premium – infolinia jest czynna każdego dnia, nawet w niedziele i święta.


Porady prawne rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

tel. 703603009

 

 

Prawo pracy porady http://poradyprawne-infolinia.pl/wypowiedzenie-umowy/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,