Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Rozwód z winy żony

20 października 2019

Czy warto starać się o rozwód z winy żony? Jakie są konsekwencje prawne rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków? Kiedy można starać się o alimenty?

 

Porady prawne dotyczące rozwodów – rozwód z winie konsekwencje prawne
tel. 703-603-009

 

rozwód z winy żony porady prawne

rozwód z winy żony porady prawne tel. 703603009

Kwestie związane z rozwodem reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy (k.r.o.). O rozwodzie orzeka sąd na rozprawie rozwodowej. Aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód, to, zgodnie z art. 56 k.r.o., musi dojść do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Rozwód nie jest jednak dopuszczalny, jeżeli w jego wyniku miałoby ucierpieć dobro dzieci lub byłby on sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

 

O rozwód może się ubiegać każde z małżonków, chyba że żąda go małżonek wyłącznie winny rozpadu małżeństwa – wtedy musi mieć zgodę drugiego małżonka. Sąd może zrobić wyjątek i zgodzić się na rozwód nawet jeśli żąda go winna strona, jeżeli w danej sytuacji odmowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

Jeżeli strony dojdą do porozumienia, to na ich wspólny wniosek sąd może zaniechać orzekania o winie któregokolwiek z małżonków. Ostateczną decyzję w kwestii winy podejmuje jednak sąd.

 

Rozwód z winy żony – orzekanie o wyłącznej winie jednej ze stron

 

infolinia porad rozwódOrzeczenie o wyłącznej winie jednego z małżonków niesie ze sobą pewne korzyści dla strony niewinnej. W przypadku, gdy rozwód został orzeczony z wyłącznej winy żony, można się starać o alimenty na siebie.

 

Zgodnie z art. 60 k.r.o., małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego, może się ubiegać o alimenty, jeżeli w wyniku rozwodu żyje w niedostatku. Oznacza to, że o pomoc może się starać zarówno małżonek niewinny, jak i współwinny (rozwód z winy obu stron).

 

rozwód porady przez telefon

Jak się rozwieść porady przez tel. 703603009

W przypadku orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy żony, mąż może się ponadto starać o alimenty, nawet jeśli nie pozostaje w niedostatku. Wystarczy, że jakość jego życia pogorszyła się w stosunku do życia, jakie wiódł pozostając w małżeństwie. Dodatkowo obowiązek alimentacyjny przy wyłącznej winie żony wygasa dopiero w przypadku zawarcia nowego małżeństwa przez męża.

 

Rozwód z wyłącznej winy jednego z małżonków niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Należy jednak pamiętać, że ostateczna decyzja należy do sądu, który zbada wszystkie okoliczności. Sąd nie orzeknie o wyłącznej winie jednej ze stron, jeżeli np. obie dopuściły się zdrady. Dopóki nie orzeczono rozwodu, wszystkie podejmowane decyzje wpływają na winę bądź brak winy za rozpad pożycia.

 

 

Porady zakresu rozwodów i orzekania o winie można uzyskać

na naszej infolinii porad prawnych

w godz. 7:00 – 21:00.

Rozwód z winy żony – porady prawne przez telefon 7 dni w tygodniu

703603009

 

(jeśli masz problem z połączeniem poproś swojego operatora o odblokowanie połączeń premium)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwód z winy żony
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,