„Windykator mi grozi, nęka mnie telefonami, straszy prokuraturą” – to niestety bardzo częste praktyki firm windykacyjnych, które mają nadzieję zyskać na niewiedzy i strachu dłużników. Co tak naprawdę może, a czego nie ma prawa robić windykator?
Windykator mi grozi – pomoc prawna tel. 703-603-009.
Windykatorzy często próbują zastraszyć dłużników, nękają ich telefonami, nachodzą w miejscu pracy czy w mieszkaniu. Windykator, wykonując swoją pracę, może korzystać z wszelkich dostępnych form kontaktu, jednak nie może być przy tym natrętny. W sprawie długu ma prawo rozmawiać wyłącznie z dłużnikiem – nie wolno mu kontaktować się z sąsiadami, pracodawcą, czy innymi osobami.
Grożenie policją, prokuraturą lub więzieniem stanowi groźbę bezprawną opisaną w art. 115 § 12 kodeksu karnego. Windykatorzy wiedzą, że takie praktyki są niedozwolone, dlatego zdarza się, że podają nieprawdziwe dane. Liczą oni na nieznajomość prawa przez dłużnika i niestety bardzo często udaje im się na tym zyskać.
Windykator mi grozi – czego nie ma prawa robić windykator?
Przedstawiciele firm windykacyjnych nie są funkcjonariuszami publicznymi – są po prostu pracownikami przedsiębiorstwa zajmującego się ściąganiem należności od dłużników. Nie mają więc żadnych szczególnych uprawnień, tak jak np. komornik, który to może przeprowadzić egzekucję długu.
W przypadku niepłacenia należności można się spotkać z zapowiedzią wizyty windykatora terenowego, który to odwiedzi nas w miejscu zamieszkania i oszacuje posiadany majątek. Należy pamiętać, że jedynie komornik ma prawo wejść do mieszkania i zająć rzeczy na poczet spłaty długu. Wpuszczenie windykatora zależy od dobrej woli dłużnika. Nie ma bowiem przepisów uprawniających windykatora do wejścia do domu dłużnika mimo jego sprzeciwu – takie działanie będzie wtargnięciem, które należy zgłosić na policję.
Windykator nie może również domagać się uzyskania pewnych informacji w celu oszacowania majątku. Nie może spisywać i zajmować posiadanych przez nas rzeczy. Niedozwoloną praktyką jest także wzywanie do siedziby firmy w celu przesłuchania co do stanu majątku.
Uporczywe telefony, nachodzenie w domu, w pracy, wypytywanie sąsiadów lub maile do pracodawcy można zgłaszać na policję, ponieważ jest to nękanie (zob. art. 190a kodeksu karnego).
Niedozwolone jest również obciążanie dłużnika dodatkowymi kosztami z tytułu windykacji, jeżeli ten nie wyraził na nie wcześniej zgody (np. w podpisanej umowie).
Jeżeli potrzebujesz pomocy z natrętnym windykatorem lub porady prawnej, co zrobić w przypadku gróźb windykatora, to skorzystaj z pomocy prawnej specjalistów.
Kancelaria Prawna udziela porad prawnych przez telefon w zakresie windykacji (należy mieć odblokowane połączenia premium)
w godz. 7:00 do 21:00.
Porady prawne – windykator mi grozi
tel. 703603009