Najem, umowa najmu okazjonalnego lokalu, umowa najmu mieszkania… Porady prawne na temat umów najmu §
Umowa najmu może dotyczyć rzeczy, lokalu usługowego, a także najmu domu. Umowa najmu to też najem okazjonalny, tj. jeden z lepszych sposobów wynajmu lokalu mieszkalnego. Szczegółowe informacje prawne na temat umów najmu uzyskają Państwo na infolinii porad prawnych tel. 703603009.
Umowa najmu porady.
Kodeks cywilny zawiera szereg regulacji w temacie umów najmu:
§ 2. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
§ 2. Najem zawarty między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony.
§ 2. Drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy obciążają najemcę.
§ 3. Jeżeli rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego.
Umowa najmu lokalu porady.
Jeśli chodzi o najem lokalu to również reguluje go kodeks cywilny:
Umowa najmu lokalów mieszkalnych porady.
.
Czym jest umowa najmu okazjonalnego?
1a. (uchylony)
2. Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:
1) oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19d żądanie opróżnienia lokalu ust. 2;
2) wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
3) oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w pkt 2 lub ust. 3, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
3. W razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, oraz przedstawić oświadczenie, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, pod rygorem wypowiedzenia umowy, o którym mowa w art. 19d żądanie opróżnienia lokalu ust. 5.
4. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu.
5. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu należności właściciela, o których mowa w ust. 4.
6. Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
7. Wynagrodzenie notariusza za sporządzenie oświadczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, wynosi nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę..
Szczegółowe porady prawne przez telefon – http://www.poradyprawne-infolinia.pl
703603009
Kancelaria Prawna udziela porad przez telefon każdego dnia (nawet w niedziele i święta) w godz. 8:00 – 21:00. Jeśli nie możecie się dodzwonić prosimy skontaktować się z swoim operatorem w celu odblokowania możliwości wykonywania połączeń premium.
Pomoc prawna http://poradyprawne-infolinia.pl/darmowe-porady/