Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Zwrot samochodu

6 stycznia 2019

Zwrot samochodu – samochód z wadami, jakie mam prawa? Kiedy można odstąpić od zakupu samochodu? Czy muszę zwrócić pieniądze za kupiony samochód?

 

 

Wady samochodu a zwrot gotówki §

 

 

zwrot samochoduKupiłem używany samochód, który okazał się wadliwy, co zrobić? Sprzedałem używany samochód za obniżoną cenę, a teraz kupujący straszy mnie sądem, jeżeli nie zwrócę mu pieniędzy. Do naszej Kancelarii Prawnej zgłasza się coraz więcej osób z podobnymi problemami. Sprawy nie są proste i można je rozpatrywać na gruncie art. 286 kodeksu karnego bądź na drodze procesu cywilnego za wady rzeczy. Każda sprawa to inny stan faktyczny, dlatego należy dokonać indywidualnej subsumcji. Nasi prawnicy mają doświadczenie w prowadzeniu spraw z zakresu rękojmi i służą poradami prawnymi również przez telefon: 703-603-009

 

 

Zwrot samochodu – nabywca używanego samochodu nie jest pozbawiony ochrony prawnej. Dzięki rękojmi można domagać się obniżenia ceny, czy nawet odstąpić od umowy. Rękojmia jest odpowiedzialnością sprzedawcy za wady rzeczy, którą sprzedaje, a jej zasady zostały uregulowane w dziale II kodeksu cywilnego (art. 556 – 576 k.c.).

 

 

Darmowe porady prawne – Zgodnie z art. 556 k.c., sprzedawca odpowiada względem kupującego, jeżeli rzecz ma wadę fizyczną lub prawną. Z wadą fizyczną mamy do czynienia, jeżeli rzecz jest niezgodna z umową, czyli np. została wydana w stanie niezupełnym lub nie ma właściwości, o których sprzedawca zapewnił kupującego. Natomiast wada prawna polega na odpowiedzialności wobec kupującego, jeżeli sprzedana rzecz stanowi własność osoby trzeciej albo jest obciążona prawem osoby trzeciej.

 

 

Wada prawna pojawia się np. w sytuacji, gdy sprzedany samochód pochodził z kradzieży, czy też był na nim ustanowiony zastaw, a nabywca o tym nie wiedział. Jeżeli z powodu wady prawnej kupujący będzie musiał oddać samochód osobie trzeciej, to będzie mógł później zwrócić się do sprzedawcy o wyrównanie strat. Jeśli jednak kupujący miał świadomość wątpliwej sytuacji samochodu, to sprzedawca może uchylić się od odpowiedzialności z tytułu rękojmi.

 

 

Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem 2 lat od wydania rzeczy (chyba że sprzedawca wadę zataił, co dotyczyć będzie np. wad prawnych). Za zgodą obu stron odpowiedzialność za używaną rzecz ruchomą można ograniczyć do roku.

 

 

zwrot samochodu - wady fizyczne samochoduZwrot samochodu – zdecydowanie trudniejsza sytuacja jest w przypadku wystąpienia wad fizycznych i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Do sprzedającego można się zwrócić z usterkami istniejącymi w momencie zakupu, o których kupujący nie wiedział i nie miał jak się dowiedzieć. Co więcej, odstąpienie od umowy jest możliwe, jeżeli wada jest istotna i sprzedawca nie usunie jej niezwłocznie. Wykryta wada musi więc wpływać na wartość lub użyteczność pojazdu, a kupujący nie miał o niej pojęcia, czyli np. nie było w ogłoszeniu informacji o wadzie i nie została z tego tytułu obniżona cena samochodu.

 

 

DARMOWE PORADY KONSUMENCKIE – TEL. 703603009

 

 

W przypadku sprzedaży samochodów używanych może pojawić się wiele kwestii spornych. Jeżeli sprzedawca nie jest pierwszym właścicielem, to mógł nie wiedzieć o wszystkich wadach samochodu. Pewne wady są też charakterystyczne dla pojazdów w danym wieku i przy określonym przebiegu. Zgodnie z kodeksem cywilnym, to kupujący musi udowodnić, że o wadzie nie wiedział i nie wynika ona z powyższych.

 

Art. 6. k.c: Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

 

Sprzedawca nie uchyli się jednak od odpowiedzialności, jeżeli pewne fakty specjalnie zataił. Mowa tu o fałszywych zapewnieniach, że samochód jest bezwypadkowy, cofnięciu licznika, czy też ukryciu faktu, że samochód pochodzi z kradzieży.

 

 

Zwrot samochodu – z tytułu rękojmi możemy żądać:

 

  • naprawienia samochodu;
  • obniżenia ceny;
  • odstąpienia od umowy (odzyskanie pieniędzy i zwrot samochodu sprzedającemu pod warunkiem, że nie usunie on bezzwłocznie wady);
  • zwrotu poniesionych kosztów.

 

Podsumowując, najważniejsze jest udowodnienie, że wada lub jej przyczyna istniała w momencie zakupu, nie wiedzieliśmy o niej przed zawarciem umowy i nie wynika ona z normalnego zużycia. Ważne jest więc odpowiednie sporządzenie umowy, dokonanie przeglądu i dokładne czytanie tego, co podpisujemy.

 

 

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy prawnej w zakresie zwrotu samochodu lub bezpłatnej porady dotyczącej odpowiedzialności z tytułu rękojmi to polecamy kontakt z doświadczonymi prawnikami – Kancelaria Prawna infolinia 703603009 czynną 7 dni w tygodniu w godz. 8:00 do 21:00

 

Jeśli nie możesz się dodzwonić poproś swojego operatora o odblokowanie połączeń premium!

 

 

Porady prawne http://www.poradyprawne-infolinia.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co zrobić gdy kupiony samochód okazał się wadliwy i co zrobić po kupnie samochodu z wadami. Czy istnieje możliwość zwrotu kupionego samochodu. Czy istnieje możliwość zwrotu używanego samochodu, czy muszę oddać gotówkę za sprzedany samochód, czy muszę przyjąć zwrot samochodu, czy muszę zwrócić pieniądze za kupiony samochód, jakie mam prawa po zakupie auta używanego. Kiedy można odstąpić od zakupu samochodu, klient chce zwrotu gotówki, kupiłem auto z cofniętym licznikiem, odpowiedzialność sprzedawcy za używany samochód, odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy, odpowiedzialność sprzedawcy za wady samochodu, a opinia prawna na temat zwrotu samochodu, porady prawne jak zwrócić samochód. Porady prawne na temat reklamacji samochodu, pozew za sprzedany samochód z wadami, prawa kupującego używany samochód, reklamacja używanego samochodu, rękojmia na samochód bezpłatne porady prawne, rękojmia za wady fizyczne samochód. Rękojmia za wady fizyczne samochodu porady prawne i rękojmia za wady prawne samochód, rękojmia za wady prawne samochodu porady, samochód z wadami, sprzedawca mnie oszukał pomoc prawna, używany samochód a prawa rękojmi, wada ukryta samochodu ile czasu, wady ukryte samochodu używanego, za jakie wady odpowiada sprzedawca używanego samochodu. Zakup auta z wadami ukrytymi porady prawne, zaniżony przebieg a reklamacja samochodu porady prawne, zwrot auta używanego kupionego od osoby prywatnej, zwrot auta z cofniętym licznikiem, zwrot pieniędzy za wady auta od nieuczciwego handlarza, zwrot samochodu, zwrot samochodu po zakupie, zwrot samochodu pomoc prawna. Zwrot używanego samochodu, zwrot używanego samochodu po zakupie lub zwrot używanego samochodu porady prawne, zwrot zakupionego wadliwego samochodu pomoc prawna.

 

 

Zwrot samochodu
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,