Infolinia porad prawnych:

703603009

E-mail:

kancelaria@prawnik-infolinia.pl

Jak pozbyć się długów ✂

31 stycznia 2019

Pani Grażyna z Sosnowca wreszcie może spać spokojnie, tak jak Pan Grzegorz z Gliwic. Po latach nękania przez Windykację mogą odetchnąć. Już nie muszą się martwić kolejnym wezwaniem od Komornika. Jak sami przyznają dawniej bali się odbierać telefony, bo windykatorzy straszyli i nachodzili ich każdego dnia. Jak udało się im uwolnić od zadłużenia? Czy każdy może się pozbyć długu?

 

umorzenie zobowiązańDług – umorzenie długów – przedawnienie zobowiązań.

 

Wiele osób bez swojej winy staje się dłużnikami. Ostatnio pomogliśmy Panu Markowi, którego rodzice zadłużyli mieszkanie na ponad 20 000zł w czasie gdy nie miał ukończone 18 lat a nawet nie mieszkał z nimi. Mimo to sąd wydał nakaz zapłaty i komornik egzekwował dług od Pana Marka (od rodziców nie miał z czego). Na szczęście po naszej interwencji nie musiał spłacać zadłużenia podobnie jak Pani Ania, która nieświadoma odziedziczyła spadek z długiem w wysokości powyżej 200 000zł.

 

Każdego roku tysiące osób uzyskuje umorzenie długów, dlaczego? Jak uzyskać umorzenie pożyczek? Zacznijmy od tego czym jest dług (zobowiązania). Ogólnie rzecz ujmując dług to niespełniony obowiązek (zobowiązanie), świadczenia przez dłużnika na rzecz wierzyciela. Niniejszy artykuł dotyczy zobowiązań pieniężnych.

 

 

Kiedy nie trzeba spłacać długów? Nie musisz spłacać długów m.in. w sytuacji:darmowa pomoc prawna przez telefon

 

przedawnienia;

uznania powództwa przeciwegzekucyjnego;

umorzenie długu;

ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

 

 

Każdy przypadek jest inny, tak jak różne są terminy przedawnień. Inne terminy dotyczą przedawnienia zobowiązania podatkowego, przedawnienia zapłaty za fakturę, przedawnienia zapłaty pożyczki, a inne przedawnienia zapłaty mandatu za jazdę bez biletu komunikacji miejskiej. Poza tym czym innym jest przedawnienie możliwości uzyskania nakazu zapłaty (uznanie pozwu) a czym innym jest przedawnienie egzekucji. Roszczenie należności głównej ma znacznie dłuższy termin przedawnienia niż roszczeni zasądzonych odsetek.

 

Dla przykładu podam sytuację w której sąd wydał nakaz zapłaty a dłużnik nie złożył „sprzeciw do nakazu zapłaty”. Wyrok (nakaz zapłaty) się uprawomacnia, nawet jeśli dłużnik nie otrzymał ów nakazu zapłaty (np. zmienił miejsce zamieszkania). Wierzyciel udaje się z wnioskiem do komornika i następuje próba egzekucji komorniczej. Należność główna wynosi 11 000zł, a odsetki ponad 20 000zł. Przedawnienie możliwości egzekwowania może wynosić 10 lat i odpowiednio 6 lat (w zależności od długi i czy egzekucja jest prowadzona na podstawie znowelizowanych przepisów prawa). Jednak czynności komornicze co do zasady (bo nie zawsze) przerywają bieg przedawnienia, co może oznacza egzekwowanie długu nawet przez 30 lat! Jednak odsetki przedawniają się już po upływie 3 lat. W wielu przypadkach odsetki przewyższają należność główną, czy wystarczy sam zarzut do czynności komorniczych? Niestety nie, trzeba wytoczyć powództwo egzekucyjne, które również jest sposobem na uwolnienie się od zadłużenia.

 

 

Sposób na dług spadkowy §

 

Wiele osób nieświadomie stało się dłużnikami w wyniku dziedziczenia. Jeśli nie złożymy oświadczenia o odrzucenia spadku lub oświadczenia o wysokości inwentarza to może się okazać, że mamy dług spadkowy nawet powyżej 1 000 000zł. Wspomniana wcześniej Pani Grażyna z Sosnowca miała podobny problem. Jednak w najtrudniejszych sytuacjach prawo daje prawie każdemu drugą szansę. Możliwość uzyskania umorzenia wszystkich długów w wyniku orzeczenia sądu jest możliwe poprzez upadłość konsumencką. Instytucja upadłości konsumenckiej nie brzmi ładnie, ale naprawdę jest możliwa i nie taka straszna. Czym jest upadłość konsumencka?

 

 

Upadłość konsumencka – komu się opłaca ogłosić upadłość?

 

upadłośćOpłaca się ogłosić upadłość konsumencką każdej osobie, która prawie nic nie posiada i niewiele zarabia lub której zadłużenie znacznie przewyższa posiadany majątek. Od czego zacząć aby uzyskać upadłość konsumencką? Od przygotowania listy wszystkich zobowiązań (również tych które nadal spłacamy) i listy tego co wartościowe posiadamy. Następnie musimy skrupulatnie napisać wniosek o upadłość konsumencką i go opłacić (30zł). Wniosek o upadłość należy złożyć do odpowiedniego Sądu ( wydział gospodarczy) i czekać na rozpoznanie. Często już po 2 miesiącach sąd przyjmuje wniosek i od tej chwili wszystkie egzekucje są wstrzymywane (już nie musimy spłacać długów – wszystkich!).

 

Jednak w praktyce sądy odrzucają większość wniosków o upadłość, dlaczego? Najczęściej z powodu ich błędnego wypisania lub nie spełniania przesłanek określonych w ustawie prawo upadłościowe. Nie warto korzystać z pomocy pseudo-prawników, którzy np. za 1500zł napiszą za nas wniosek i na tym ich rola się kończy. Sąd zapewne wezwie wnioskodawcę i zada szczegółowe pytania, np. dlaczego zaciągnęła pani kolejne zobowiązanie będąc niewypłacalna? Co takiego stało się, że Pan nagle stracił możliwość spłaty zobowiązań? Odpowiedzi typu „bo tym czwartym kredytem chciałam spłacić poprzednie pożyczki..” z góry skazuje wniosek na oddalenie w sytuacji gdy sąd widzi, że żadna wcześniejsza pożyczka nie została spłacona. Podobnie ma się z odpowiedzią, że utraciłem płynność finansową bo zwolniono mnie z pracy, w sytuacji gdy do rozwiązania umowy o pracę doszło z winy pracownika (np. przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu).

 

 

Nasza Kancelaria Prawna skutecznie przeprowadziła wiele wniosków o upadłość konsumencką. Prawie w każdym przypadku długów spadkowych można uzyskać upadłość konsumencką. Ważne aby wniosek pomogli napisać prawnicy specjalizujący się w prawie upadłościowym i w postępowaniu cywilnym. Wniosek o upadłość konsumencką można złożyć tylko raz na 10 lat!

 

 

Możliwości umorzenia długów!

 

Sposobów na długi jest wiele i każdy przypadek wymaga odpowiedniego działania. Jeśli chcą Państwo uzyskać poradę prawną przez telefon jak uwolnić się od długów lub na temat upadłość konsumenckiej to warto skorzystać z infolinii:

 

tel. 703 603 009

 

Porady prawne przez telefon są darmowe (płaci się jedynie za połączenie), a infolinia porad jest czynna w godz. 8:00 – 21:00 każdego dnia, nawet w niedziele i święta. Jeśli nie możesz się dodzwonić to musisz poprosić swojego operatora (Orange, T-mobile, Plus, Play..) o odblokowanie połączeń premium.

 

Nasza Kancelaria Prawna specjalizuje się w prawie cywilnym i upadłościowym. Możemy kompleksowo zająć się Twoją sprawą i za Ciebie przeprowadzić całe postępowanie o upadłość konsumencką lub powództwo przeciwegzekucyjne lub przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu i sam sprzeciw do nakazu zapłaty.

 

Pomoc prawna i porady przez telefon http://www.poradyprawne-infolinia.pl

 

 

informacje prawne

 

 

Jeśli chcesz skorzystać z kompleksowej obsługi prawnej (odpłatnej) to opisz nam swoją sprawę a my przeanalizujemy czy możemy Ci skutecznie pomóc i ile nasza usługa będzie Cię kosztować (nie udzielamy porad mailem): kancelaria@prawnik-infolinia.pl

 

 

 

Jak pozbyć się długów ✂
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,